|
|
At Your Turn to Talk, you can trade tips with
other girls on how to study for math class, take a math test, or overcome
math anxiety. You also can share your thoughts and feelings about
math, math teachers and math class with girls from all over the world.
At Your Turn to Talk, you and other girls like you learn from
each other.
Visit these bulletin boards, read what other girls have to say and
post your opinions. This is your place to talk. You'll be surprised
who might be listening. If you need help with a specific math problem,
go to the Problem Solver Bulletin Board.
Author: |
Janette |
E-mail: |
not available |
Date: |
6/18/01 8:26:57 AM |
Subject: |
Pencils and Erasers |
|
|
Message: |
A certain stationery store sells pencils and erasers. Pencils cost $6.40 for a box of eight.
Erasers cost $1.20 for a box of four. A combination box contains pencils and erasers in
the ratio of 2:3. If prices are the same regardless of the type of box, and a combination
box costs $10.00, how many pencils does it contain?
a. 15
b. 12
c. 10
d. 8
e. 6
Scroll Down for the answer...
D - 8
|
Post
a Reply
Back
to the Folder
Math Puzzles -- Solve one… post one…
 Pencils and Erasers by Janette at 6/18/2001 8:26:57 AM
  Re: Pencils and Erasers by Charity at 10/14/2001 8:11:24 PM
  Re: Pencils and Erasers by NICOLE at 9/25/2001 6:42:35 PM
   Re: Pencils and Erasers by kaylee at 4/3/2002 7:39:05 AM
|